• +90 342 215 06 79
  • info@inspect.com.tr
GOST-R BELGESİ

Rusya Federasyonu sınırları dahilinde toptan ve perakende ticareti yapılan her mal için kalite sertifikası beyanı zorunluluğu vardır, ilgili sertifikanın adı Rusya GOST-R Belgesi ya da Rusya GOST-R Sertifikası’dır.

Rusya Federasyonu, kendi ülkesine yapılacak olan ticaretin ve mal satışının yasal ve güvenli bir yolla yürütülmesi adına konu belgelendirme programının zorunlu kılmış ve Rusya Federasyonuna ihracat yapmak isteyen firmalara GOST-R Belgesi – GOST-R Sertifikasını almalarını şart koşmuştur.

Bu bağlamda ihracatçı firmalar Rusya Federasyonu’nun belirlediği normlara uygunluk taşıdığını garanti altına alan bu belgeleri, Rusya Federasyonu’na yapacaklar tüm ihraç ürünlerin sevkiyatları için almak zorundadırlar.

GOST-R Belgesi – GOST-R Sertifikası türleri aşağıdaki gibidir;

– Tek Seferlik Sertifika:

Bu belgeyi alabilmeniz için, sevkiyat ürünlerinizi satın alacak olan ithalatçı bir Rus firması gerekmektedir.

İthalatçı Rus firması, firmanızdan satın alacağı belli miktardaki ürünü için bu sertifikayı almak durumundadır.

İlgili sertifika üzerinde ürünlerin üretim yeri, GTİP numaraları, ithalatçı firma ismi, sözleşme tarih ve numarası gibi bilgiler yer almaktadır.

Bu tür sertifikalar, belli bir Rus ithalatçı firması adına, miktarı ve türü sertifika üzerinde yazılmış ürünler adına tek seferlik kullanım için geçerlidir.

– 1 Yıllık Seri Üretim Sertifikası: 

Konusunda uzman olan denetçilerin fabrika denetimi yapmadan sadece numunelendirme ve teknik dokümantasyonla ilerlenerek 1 yıllık süre için verilen sertifikalardır.

Bu sertifikalar seri üretim için verilir ve 3 yıllık sertifikalarla aynı görevi görürler.

– 3 Yıllık Seri Üretim Sertifikası: 

Konusunda uzman olan denetçilerin fabrika denetimi yaparak, 3 senelik bir süreyi kapsayan ve seri üretim için alınan belgelerdir.

Bu şekilde alınan belgeler 3 yıl için yapılacak tüm sevkiyatların gümrük işlemlerinde ve aynı zamanda Rusya iç piyasasında beyan zorunluluğu olan yerlerde geçerlidir.

Değerli taleplerinizi bekler, detaylar için tarafımızla iletişimde olmanızı rica ederiz.

Detaylar için yetkililerimiz;

Boran Ateş (Gözetim Müdürü) –  boran@inspect.com.tr 

Pınar Şahan (Gözetim Operasyon Sorumlusu) – gozetim@inspect.com.tr

img img img img img