• +90 342 215 06 79
  • info@inspect.com.tr
EAC BELGESİ

EAC Gümrük Birliği Sertifikası, kısa ismi ya da bilinen ismi ile EAC Belgesi, Avrasya Ekonomik Topluluğu Komisyonunun 293 Sayı ve 25 Aralık 2012 tarihli kararı uyarınca Gümrük Birliğinde uygulanacak olan sertifika biçimleri Teknik Regülâsyonlar çerçevesinde yasallaşmış ve 15 Şubat 2013’ten itibaren uygulanmaya başlanmıştır. 

EAC Belgesi, Beyaz Rusya, Rusya ve Kazakistan tarafından kurulan ve 2015 yılında Kırgızistan ve Ermenistan’ın da dahil olduğu Avrasya Ekonomik Birliği ülke pazarlarında yer alacak ürünlerin teknik düzenlemelerine uygunluğu gösteren belgedir.

Bu uygulama halen Rusya Federasyonu, Kazakistan, Belarus, Kırgızistan, Ermenistan  için geçerlidir. TR CU (EAC) Gümrük Birliği Sertifikasyonu, eski resmi sertifikasyon sistemi olan GOST sisteminin yerine geçmektedir.

Bu sertifika, Gümrük Birliği ülkelerince ithal edilen ürünlerin mevcut yasa ve Teknik Regülâsyonlara uygun olduğunun belgelendirilmesi anlamını taşımaktadır

Bu sertifika, belli sayıda bir ürün için, parti bazında ya da 1, 3 ve maksimum 5 yıllık seri üretim bazında düzenlenebilmektedir.

EAC Belgesi Sertifikasyonu için numunelendirme, akredite laboratuvar testi ve üretim yapılan fabrikaya yapılacak olan fabrika denetimi gereklidir.

Yapılacak olan laboratuvar test sonuçları sertifika yanında müşteriye teslim edilir. 

Ayrıca, sertifikasyon süresince verilen tüm belgeler, Gümrük Birliği veri tabanına kayıt edilmekte ve tüm gümrüklerde sertifikanın varlığı ve içeriği herkes tarafından incelenebilmektedir.

EAC Belgesi Gümrük Birliği Sertifikasyonu için üye ülkelerin herhangi birinde resmi olarak kayıtlı bir temsilci firma, müşteri, aracı veya yerel şahıslar gerekmektedir. 

– Tek Seferlik Sertifika:

Bu belgeyi alabilmeniz için, sevkiyat ürünlerinizi satın alacak olan ithalatçı bir Rus firması gerekmektedir. 

İthalatçı Rus firması, firmanızdan satın alacağı belli miktardaki ürünü için bu sertifikayı almak durumundadır.

İlgili sertifika üzerinde ürünlerin üretim yeri, GTİP numaraları, ithalatçı firma ismi, sözleşme tarih ve numarası gibi bilgiler yer almaktadır. 

Bu tür sertifikalar, belli bir Rus ithalatçı firması adına, miktarı ve türü sertifika üzerinde yazılmış ürünler adına tek seferlik kullanım için geçerlidir.

– 1 Yıllık Seri Üretim Sertifikası: 

Konusunda uzman olan denetçilerin fabrika denetimi yapmadan sadece numunelendirme ve teknik dokümantasyonla ilerlenerek 1 yıllık süre için verilen sertifikalardır. 

Bu sertifikalar seri üretim için verilir ve 3 yıllık sertifikalarla aynı görevi görürler.

– 3-5 Yıllık Seri Üretim Sertifikası: 

Konusunda uzman olan denetçilerin fabrika denetimi yaparak, 3 veya 5 senelik bir süreyi kapsayan ve seri üretim için alınan belgelerdir. 

Bu şekilde alınan belgeler 3 veya 5 yıl için yapılacak tüm sevkiyatların gümrük işlemlerinde ve aynı zamanda Avrasya ülkelerinin iç piyasasında beyan zorunluluğu olan yerlerde geçerlidir.

Değerli taleplerinizi bekler, detaylar için tarafımızla iletişimde olmanızı rica ederiz.

Detaylar için yetkililerimiz;

Boran Ateş (Gözetim Müdürü) –  boran@inspect.com.tr 

Pınar Şahan (Gözetim Operasyon Sorumlusu) – gozetim@inspect.com.tr

img img img img img img