Ana Sayfa / / NİJERYA

NİJERYA

NİJERYA (SONCAP)

INSPECT, yeniden yapılandırılmış SONCAP hizmetleri konusunda SON (Standards of Nigeria) tarafından yetkilendirilmiş olan Çin’in ilk ve en büyük Belgelendirme, Test ve Gözetim kuruluşu olan CCIC’nin (China Certification and Inspection Company) Türkiye’deki tek ve yetkili acentesi olarak Nijerya’ya ihracat yapan/yapacak olan firmalarımıza daha hızlı ve etkin bir şekilde SONCAP Sertifikasyonu sağlama konusunda hizmet vermeye başlamıştır.

Nijerya Standartları Enstitüsü (SON: The Standards Organisation of Nigeria), Nijerya’ya gelen ithalat yükleri için, Nijerya Standartları Enstitüsü Uygunluk Değerlendirme Programı (SONCAP: The Standards Organisation of Nigeria Conformity Assesment Programme) adıyla bazı kuralları yürürlüğe sokmuştur.

İki aşamalı sertifikasyon gereğince, ilk olarak sevk olunacak ürünlerin teknik uygunluğunun sağlanması adına, sevk ürünlerine Ürün Sertifikası verilecektir. Sevkiyatın gerçekleştirilmesinden sonra da sevkiyatın uygunluğunu sağlamak ve sevk ürünlerinin Nijerya gümrüğünden çekilmesini sağlamak için SONCAP Sertifikasyonu yapılacaktır.

Bu bağlamda, 3 farklı opsiyonun bulunan Ürün Sertifikasyonu ile ilgili kısa bilgilendirme aşağıdaki gibidir;

1- Ürün Sertifikası 1 (PC1)

Çok sık sevkiyatı olmayan ihracatçılara tavsiye edilen, 6 ay geçerli olan ürün sertifikası olup, ilgili ürün sertifikası yapılacak olan tek sevkiyat için geçerlidir.
Sertifika tanzimi için tarafımıza sevk ürünlerinize ait TSE Belgesi ve bu TSE Belgesine ait Muayene Deney Raporu veya ISO 17025 akreditasyonlu bir Laboratuvardan alınmış test raporu ya da ihracatçı firmalarımızın/üretici firmalarımızın kendi bünyelerinde yapacakları testlere istinaden hazırlanmış Internal Test Raporunun sunulması gerekecektir.
Her sevkiyatta yükleme gözetimi yapılacak olup, konteynır kapatma ve mühürleme işlemi gözetmenlerimiz tarafından yapılacaktır.
2- Ürün Sertifikası 2 (PC2)

Periyodik sevkiyatı olan ihracatçılara tavsiye edilen sertifika türü olup, senelik kullanıma haizdir, sene içerisinde yapılacak olan çoklu sevkiyatlarda kullanılır.
Sertifika tanzimi için tarafımıza, geçerli bir ISO 9001 sertifikasının haricinde, sevk ürünlerinize ait TSE Belgesi ve bu TSE Belgesine ait Muayene Deney Raporu veya ISO 17025 akreditasyonlu bir Laboratuvardan alınmış test raporu ya da ihracatçı firmalarımızın/üretici firmalarımızın kendi bünyelerinde yapacakları testlere istinaden hazırlanmış Internal Test Raporunun sunulması gerekecektir.
Sevkiyatların % 40’ının gözetimli olarak yapılması gerekmekte olup, ilgili gözetimlerde konteynır kapatma ve mühürleme işlemi gözetmenlerimiz tarafından yapılacaktır.
3- Ürün Sertifikası 3 (PC2)

Çok sık sevkiyatı olan ihracatçılara tavsiye edilen sertifika türüdür.
Sertifika tanzimi için tarafımıza, geçerli bir ISO 9001 sertifikasının haricinde, sevk ürünlerinize ait TSE Belgesi ve bu TSE Belgesine ait Muayene Deney Raporu veya ISO 17025 akreditasyonlu bir Laboratuvardan alınmış test raporu ya da ihracatçı firmalarımızın/üretici firmalarımızın kendi bünyelerinde yapacakları testlere istinaden hazırlanmış Internal Test Raporunun sunulması gerekecektir. İlaveten gözetmenlerimiz tarafından fabrika denetimi yapılacaktır.
Senede iki sevkiyatın (6 ayda bir) gözetimi yapılacak olup, ilgili gözetimlerde konteynır kapatma ve mühürleme işlemi gözetmenlerimiz tarafından yapılacaktır.
Başarıyla tamamlanan ürün sertifikasyonundan sonra, sevkiyat aşamasına geçilecek olup, sevkiyatın tamamlanmasının ardından, tarafımıza iletilecek final ihracat dokümanlarına istinaden SONCAP Sertifikasyonu yapılacaktır. SONCAP Sertifikası her sevkiyatta alınması gereken bir belgedir.

SONCAP Sertifikası ile sevk ürünleri Nijerya gümrüğünden sorunsuz bir şekilde çekilebilecektir.

Değerli taleplerinizi bekler, detaylar için tarafımızla iletişimde olmanızı rica ederiz.

 

Detaylar için yetkililerimiz;

Boran Ateş (Gözetim Müdürü) – boran@inspect.com.tr

Pınar Şahan (Gözetim Operasyon Sorumlusu) – gozetim@inspect.com.tr

Furkan İçipek (Satış – Pazarlama Sorumlusu) – furkan@inspect.com.tr